FORGOT YOUR DETAILS?

príbeh bubliniek starý 2000 rokov

Prosecco je šumivé víno, ktoré sa vyrába z odrody Glera. Rovnako ako oblasť Champagne dáva názov šampanskému, aj Prosecco má svoju charakteristickú oblasť. Pôvod tohto lahodného nápoja sa datuje od rímskych čias. Už starý rimania vyrábali  z hrozna Glera lahodný nápoj s názvom Pucino. Hrozno odrody Glera ktoré používali na jeho výrobu rástlo v malej dedinke s názvom Prosecco. Dedinka Prosecco leží v kopcoch nad Terstom. V Taliansku sa počas 18. storočia pestovanie tohto chutného hrozna Glera rozširovalo cez kopce a do susedných miest a dedín na severe Talianska v regiónoch Veneto a Friuli Venezia Giulia.

Slovo „Prosecco“ sa prvýkrát objavilo v roku 1754 a v knihe „Il roccolo Ditirambo od Aureliana Acantiho, ktorý napísal: „ A teraz by som rád zvlhčil ústa tým Proseccom, jeho jablkovým buketom“.

Od 20. storočia to bola výroba Prosecca vo Veneto a Friuli, kde vzniká perlivý nápoj, ktorý všetci dnes poznáme. Prosecco sa vyrába podľa tradičných postupov, za pomoci moderných fermentačných technológií. Odroda hrozna Glera na výrobu Prosecca sa do roku 2009 volala Prosecco. Prosecco delíme podľa oblasti jeho pôvodu na Valdobbiadene Superiore Di Cartizze DOCG, Valdobbiadene Superiore DOCG, DOC Treviso, DOC Trieste, DOC. To najkvalitnejšie hrozno dozrieva na kopcovitých svahoch pätnástich obcí medzi mestami Conegliano, Valdobbiadene. Najprestížnejšie Prosecco tej najvyššej kvality pochádza z oblasti Cartizze s rozlohou len približne 110 hektárov.

58 pred Kr. - 29 nl

Víno Pucino známe vďaka cisárovnej Livii manželke cisára Octavianus Augustus ktorý, ako píše, dosiahol úctyhodný vek v pohodlí, v ktorom sa udržiaval v dobrom zdraví vďaka vlastnostiam legendárneho vína Pucino, milovaného Rimanmi a pochádzajúceho z oblasti Prosecco.

129 - 216 nl

Príbeh neskôr ohlásil slávny lekár Galen, ktorý prispel k šíreniu terapeutickej slávy vína z Pucina v nasledujúcich storočiach.

530 - 607 nl

San Venanzio Fortunato, biskup z Poitiers, opisuje Valdobbiadene, miesto jeho pôvodu, takto: "Quo Vineta Vernatur, Sub Monte Jugo Calvo, Quo Viror umbrosus Tegit sicca Metalla" "oblasť, kde sa vinič vinie pod vysokými horami a v ktorej svieža zeleň chráni viac neúrodné zóny"

12. storočie

Freska na vonkajšej fasáde farského kostola San Pietro di Feletto zobrazuje „nedeľného Krista“. Varovanie je jasné: tí, ktorí pracujú v nedeľu, trpia Kristom (vidíme, ako krváca, obklopený nástrojmi na prácu). Vďaka nim dokážeme pochopiť, aké boli v tom čase typické miesta v týchto kopcoch a ako sa vinič a víno už stali súčasťou každodenného života.

1574

Keď Poľský kráľ Henrich III, prišiel do Paríža na svoju korunováciu kráľom Francúzska, ľudia z oblasti Conegliano pripravili pre túto príležitosť biele víno z hrozna z tamojších kopcov ktorým naplnili Neptúnovu fontánu.

1754

Aureliano Acanti vo svojej knihe „Il Roccolo, Ditirambo“ cituje slovo „Prosecco“. Je to prvá písomná zmienka o názve Prosecco.

1868

Carpené Malvolti prvýkrát vyrobil perlivú verziu Prosecca

1881

Pietro Serena sa rozhodol sústrediť na víno a v roku 1881 v provincií Crocetta Trevigiana založil svoje prvé víno v obchode s drevenými súdkami. Vznik Serena Wines.

1930

Boli definované hranice oblasti produkcie Prosecca

2. Apríl 1969

Nominácia statusu kontrolovaného pôvodu bola udelená prokuratúre vyrobenej v 15 obciach medzi Conegliano a Valdobbiadene

1. August 2009

Conegliano Valdobbiadene sa stal chránenou oblasťou pôvodu. D.O.C.G, Denominazione Di Origine Controllata e Garantita je najvyšší stupeň kontrolovaného označenia pôvodu a kvality Talianskych vín, odroda hrozna Prosecco zmenila názov na Glera.

11. Apríl 2018

Vznik značky HAMSIK winery jedinečné spojenie toho najlepšieho zo Slovenska a Talianska

TOP